Polamer Inc

Protest zakłócił senackie przesłuchania kandydata na prokuratora generalnego (WIDEO)

Senator z Alabamy  Jeff Sessions, którego prezydent elekt Donald Trump wybrał na prokuratora generalnego USA, przesłuchiwany jest we wtorek przed senacką komisją sprawiedliwości. Jego kandydatura musi zostać zatwierdzona przez Senat. Rozpoczęciu przesłuchań towarzyszył protest, który na chwilę zakłócił wystąpienia senatora Sessionsa.

Protestujący wznosili hasła wymierzone w prezydenta elekta Donalda Trumpa i senatora Sessionsa, zarzucali im rasizm i antyimigracyjne nastawienie.  Jeden z protestujących przebrany za członka Ku Klux Klanu krzyczał "Nie możecie  mnie aresztować. Jestem biały. Białych się nie aresztuje". Po wyprowadzeniu ich z sali przesłuchanie senatora Sessionsa było kontynuowane.

  Nominację senatora Jeffa Sessionsa na prokuratora generalnego skrytykowało ponad 1100 pracowników naukowych uczelni prawniczych . W piśmie skierowanym do republikańskiego przewodniczącego senackiej komisji ds. sądownictwa Chucka Grassleya zwracali uwagę na kontrowersje wokół Sessionsa.

Przypomnieli, że w 1986 roku, kiedy był on prokuratorem, komisja senacka kontrolowana przez Republikanów zablokowała jego nominację, przedstawioną przed Ronalda Reagana, na sędziego federalnego ze względu na uprzedzenia wobec Afroamerykanów. Sessions oświadczył pod przysięgą w czasie przesłuchania, że zarzuty wobec niego były fałszywe.