Bilety . com

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy oświatowe

Prezydent podpisał ustawę o prawie oświatowym i przepisy wprowadzające. Od nowego roku szkolnego w Polsce rozpocznie się proces likwidacji gimnazjów, a za nie wprowadzona zostanie ośmioletnia podstawówka oraz czteroletnie liceum.

Andrzej Duda przyznał, że była to trudna decyzja i wymagała wielu konsultacji. Jeszcze w niedzielę rozmawiał o niej między innymi z minister edukacji Anną Zalewską i premier Beatą Szydło.

Prezydent uważa, że reforma edukacji była Polsce niezbędna, a każdy kolejny rok bez reformy przyniósłby straty oświacie. Podkreślał, że dotychczasowa 3-letnia edukacja w liceum i sześcioletnia w gimnazjum była za krótka.

Prezydent mówił też, że czuje się współodpowiedzialny za sprawne przeprowadzenie reformy. Andrzej Duda zaapelował do przedstawicieli rządu i samorządu o współpracę przy wprowadzaniu zmian w edukacji.

Andrzej Duda poinformował, że w porozumieniu z premier i minister edukacji powołał na swojego doradcę profesora Andrzeja Waśko. Będzie współpracował z MEN w sprawie koordynacji ustawy oświatowej. Zespół do spraw koordynowania reformy ma powstać też w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Prezydent Andrzej Duda dodał, że reforma jest odpowiedzią na oczekiwania społeczne w sprawie likwidacji gimnazjów. Jej zapisom sprzeciwia się m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego. ZNP ogłosił, że w związku z podpisaniem ustawy przygotowuje się do wejścia w spór zbiorowy z rządem i inauguruje ruch na na rzecz referendum w sprawie reformy oświaty.(IAR)