Jacques Rogge zamknął igrzyska

Przewodniczący MKOl Jacques Rogge zamknął 21. zimowe igrzyska olimpijskie w Vancouver, które określił jako "wspaniałe i bardzo przyjazne". W hali BC Place zgasł znicz olimpijski.

Czytaj dalej

Daehlie pierwszy na liście multimedalistów

Bjoern Daehlie wciąż zajmuje pierwsze miejsce na liście multimedalistów zimowych igrzysk olimpijskich. Norweski biegacz narciarski, który startował w latach 1992-1998, ma na koncie osiem złotych i cztery srebrne medale.

Bramkarz Ryan Miller najlepszym hokeistą turnieju

Amerykański bramkarz Ryan Miller został uznany najlepszym zawodnikiem olimpijskiego turnieju w hokeju na lodzie, zamykającego zmagania w ramach igrzysk w Vancouver. W finale drużyna USA przegrała jednak 2:3 po dogrywce z Kanadą.

Statystyki turnieju hokejowego

Słowak Pavol Demitra zdobył dziesięć punktów (trzy bramki i siedem asyst) i zwyciężył w klasyfikacji najskuteczniejszych hokeistów olimpijskiego turnieju w Vancouver. Natomiast najlepszym strzelcem został Kanadyjczyk Jerome Iginla, autor pięciu trafień.

Medaliści turniejów hokejowych

Kanada po raz ósmy w historii została mistrzem olimpijskim w hokeju na lodzie. Pod względem liczby triumfów zrównała się z Rosją, która siedmiokrotnie zwyciężyła pod szyldem ZSRR, a raz Wspólnoty Niepodległych Państw.

Medaliści i miejsca Polaków

Medaliści i miejsca Polaków zimowych igrzysk olimpijskich w Vancouver:

Bjoergen otwiera listę multimedalistów

Norweska biegaczka narciarska Marit Bjoergen otwiera klasyfikację multimdealistów igrzysk olimpijskich w Vancouver. Jako jedyna zdobyła pięć medali, w tym trzy złote. Trzy tytuły mistrzowskie wywalczyła również w short tracku Chinka Wang Meng.

Zimowe igrzyska w statystyce

W kończących się w niedzielę zimowych igrzyskach olimpijskich w Vancouver wzięła udział rekordowa liczba 2621 sportowców z 82 krajów, którzy rywalizowali w 86 konkurencjach.