• Jacques Rogge zamknął igrzyska

Przewodniczący MKOl Jacques Rogge zamknął 21. zimowe igrzyska olimpijskie w Vancouver, które określił jako "wspaniałe i bardzo przyjazne". W hali BC Place zgasł znicz olimpijski.

Czytaj dalej
  • Daehlie pierwszy na liście multimedalistów

Bjoern Daehlie wciąż zajmuje pierwsze miejsce na liście multimedalistów zimowych igrzysk olimpijskich. Norweski biegacz narciarski, który startował w latach 1992-1998, ma na koncie osiem złotych i cztery srebrne medale.

• Bramkarz Ryan Miller najlepszym hokeistą turnieju

Amerykański bramkarz Ryan Miller został uznany najlepszym zawodnikiem olimpijskiego turnieju w hokeju na lodzie, zamykającego zmagania w ramach igrzysk w Vancouver. W finale drużyna USA przegrała jednak 2:3 po dogrywce z Kanadą.

• Statystyki turnieju hokejowego

Słowak Pavol Demitra zdobył dziesięć punktów (trzy bramki i siedem asyst) i zwyciężył w klasyfikacji najskuteczniejszych hokeistów olimpijskiego turnieju w Vancouver. Natomiast najlepszym strzelcem został Kanadyjczyk Jerome Iginla, autor pięciu trafień.

• Medaliści turniejów hokejowych

Kanada po raz ósmy w historii została mistrzem olimpijskim w hokeju na lodzie. Pod względem liczby triumfów zrównała się z Rosją, która siedmiokrotnie zwyciężyła pod szyldem ZSRR, a raz Wspólnoty Niepodległych Państw.

• Medaliści i miejsca Polaków

Medaliści i miejsca Polaków zimowych igrzysk olimpijskich w Vancouver:

• Bjoergen otwiera listę multimedalistów

Norweska biegaczka narciarska Marit Bjoergen otwiera klasyfikację multimdealistów igrzysk olimpijskich w Vancouver. Jako jedyna zdobyła pięć medali, w tym trzy złote. Trzy tytuły mistrzowskie wywalczyła również w short tracku Chinka Wang Meng.

• Zimowe igrzyska w statystyce

W kończących się w niedzielę zimowych igrzyskach olimpijskich w Vancouver wzięła udział rekordowa liczba 2621 sportowców z 82 krajów, którzy rywalizowali w 86 konkurencjach.

• Historyczny sukces Polaków

21. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Vancouver przechodzą do historii. Były udane pod względem sportowym, zwłaszcza dla polskiej ekipy, nie brakowało jednak wpadek organizacyjnych.

• Sylwetka Aleksandra Wierietielnego

Aleksander Wierietielny, główny twórca sukcesów Justyny Kowalczyk, ma za sobą skomplikowane losy osobiste i sportowe. Jest osobą raczej upartą o stanowczym charakterze, a przy tym nie zabiega o popularność i rozgłos medialny.

• Miejsca reprezentantów Polski

Sześć medali, w tym jeden złoty, trzy srebrne i dwa brązowe, to dorobek reprezentantów Polski w zimowych igrzyskach olimpijskich w Vancouver. To najlepszy w historii występ w tej imprezie. We wszystkich wcześniejszych startach "biało-czerwoni" wywalczyli osiem medali.

• PKOl szykuje 1,875 mln złotych na nagrody

1,875 mln złotych musi przygotować na nagrody dla medalistów z Vancouver i polskich związków sportowych Polski Komitet Olimpijski. Biało-czerwoni zdobyli jeden złoty, trzy srebrne i dwa brązowe medale.

• Czternaście medali Polaków

Czternaście medali zdobyli dotąd polscy sportowcy w zimowych igrzyskach olimpijskich: dwa złote, sześć srebrnych i sześć brązowych. W sobotę Justyna Kowalczyk zwyciężyła w biegu na 30 km techniką klasyczną, a panczenistki wywalczyły brąz w wyścigu drużynowym.

• Sylwetka Justyny Kowalczyk

Justyna Kowalczyk zdobyła drugi w historii polskiego sportu złoty medal zimowych igrzysk. Wcześniej na najwyższym stopniu podium stał tylko Wojciech Fortuna, zwycięzca konkursu skoków narciarskich na dużej skoczni w Sapporo w 1972 roku.

• Fortuna: wiem co czuje Justyna

Jestem niezmiernie wzruszony i wiem co czuje Justyna Kowalczyk, bo sam to czułem 38 lat temu. Te igrzyska to wspaniałe chwile dla całej sportowej Polski - powiedział Wojciech Fortuna.

• Kowalczyk juz w Polsce

Złota medalistka zimowych igrzysk olimpijskich w Vancouver Justyna Kowalczyk wróciła do Polski z trzema krążkami. Mimo tego nie uważa się za narciarkę idealną i stawia sobie kolejne cele. Na początek - wywalczanie trzech Kryształowych Kul Pucharu Świata.

• Końcowa tabela medalowa igrzysk

Kanada zwyciężyła w klasyfikacji medalowej igrzysk w Vancouver, zdobywając 14 złotych krążków, siedem srebrnych i pięć brązowych. Polska zajęła 15. miejsce.

• Ziścił się sen Kanadyjczyków

Reprezentacja Kanady wygrała w niedzielę olimpijski turniej w hokeju na lodzie. W ostatnim finale igrzysk w Vancouver drużyna gospodarzy pokonała po dogrywce Stany Zjednoczone 3:2 (1:0, 1:1, 0:1; 1:0).

• Justyna Kowalczyk mistrzynią olimpijską

Justyna Kowalczyk zdobyła drugi w historii polskiego sportu złoty medal zimowych igrzysk. Wcześniej na najwyższym stopniu podium stał tylko Wojciech Fortuna, zwycięzca konkursu skoków narciarskich na dużej skoczni w Sapporo w 1972 roku. W przedostatnim dniu igrzysk olimpijskich w Vancouver, biegaczka z Kasiny Wielkiej po fantastycznym pojedynku z Norweżką Marit Bjoergen, została mistrzynią w biegu na 30 km techniką klasyczną.

• Kanada - Słowacja 3:2

Kanada pokonała po dramatycznym meczu Słowację 3:2 (2:0, 1:0, 0:2) w drugim meczu półfinałowym olimpijskiego turnieju hokeja na lodzie w Vancouver. O złoty medal gospodarze igrzysk zagrają w niedzielę z Amerykanami, którzy wygrali z Finami 6:1.